Žema temperatūra kėlė elektros kainas iki seniai neregėtų aukštumų

2018-03-07

Vidutinė vasario mėn. elektros energijos kaina „Nord Pool“ biržos Lietuvos kainų zonoje, palyginti su  praėjusių metų vasariu, augo 19,3 proc. ir siekė 43,49 eurų už megavatvalandę (Eur/MWh). Tai – aukščiausia energijos kaina per pastaruosius dvejus metus, susidariusi dėl itin šaltų orų Baltijos šalyse ir Skandinavijos regione. 

Aukščiausia elektros energijos kaina per pastaruosius dvejus metus buvo užfiksuota ir Latvijos kainų zonoje – čia elektra kainavo 43,48 Eur/MWh. Estijoje žema oro temperatūra taip pat prisidėjo prie elektros kainos rekordo – aukštesnė energijos kaina šioje šalyje paskutinį kartą užfiksuota prieš daugiau nei trejus metus, 2014 m. liepą.

„Aukštesnė nei praėjusį mėnesį elektros kaina Lietuvoje paskutinį kartą užfiksuota 2016 m. sausį, kai dar vyko jungties tarp Lietuvos ir Švedijos „NordBalt“ bandymai ir Lietuva negalėjo importuoti pigesnės elektros iš Švedijos. Šį vasarį „NordBalt“ pajėgumai dienomis buvo išnaudojami maksimaliais pajėgumais, tiesa, žema temperatūra buvo fiksuojama ir Švedijoje, todėl elektros kaina dėl didelės paklausos ir sumažėjusios vėjo jegainių generacijos buvo išaugusi ir šioje šalyje“, – sako nepriklausomo elektros tiekėjo „Energijos tiekimas“ vadovas Vidmantas Salietis.

4-ojoje Švedijos kainų zonoje, kurią su Lietuva jungia „NordBalt“, vidutinė vasario mėnesio energijos kaina siekė 40,71 Eur/MWh ir buvo didžiausia nuo 2016 m. lapkričio. Energijos kainų skirtumas tarp šalių vasarį sudarė 2,78 Eur/MWh ir buvo daugiau nei 40 proc. mažesnis nei sausį.